• foto
  • foto
  • foto
  • foto
  • foto
Puchar Dunajca im. Prof. Br. Romaniszyna.

W dniach 7-9 czerwca 2019 rozegrano już 57 edycję najstarszych i ( w opinii wielu zawodników) najważniejszych i najbardziej prestiżowych zawodów muchowych w Polsce czyli Puchar Dunajca im. Prof. Br. Romaniszyna.

Prawie do ostatniej chwili rozegranie zawodów stało pod znakiem zapytania z powodu niesprzyjającej aury (wysoki stan wody) co stało się już swego rodzaju tradycją tych zawodów.

Ostatecznie jednak zawody odbyły się w planowanym terminie w całkiem dobrych warunkach. Lekko podwyższona i stosunkowo czysta woda sprzyjała znakomitemu żerowaniu ryb, o czym świadczą wyniki osiągane przez zawodników, ale o tym później.

W zawodach wystartowało 123 zawodników w kategorii seniorów i 15 juniorów. Sektory seniorów były zlokalizowane od ujścia potoku Krośniczanka w Krościenku nad Dunajcem do Tylmanowej (Sektor A - OS Dunajec górny) , od ujścia potoku Ochotnica do mostu w Kadczy (Sektor B) i od muru w Gołkowicach do 600 m poniżej progu w Podegrodziu/Starym Sączu (Sektor C – OS Dunajec dolny).  Sektor Juniorów to Czarny Dunajec odcinek „No Kill”

Podsumowując, w zawodach zostało złowione i zmierzone ponad 2000 wymiarowych ryb w ciągu trzech tur!!! Zawodnicy łowili głównie pstrągi potokowe, często bardzo okazałe, wiele z nich przekraczało 40 cm a niektóre dochodziły prawie do 60 cm.  Złowiono także ok. 100 kleni, kilka głowacic, lipieni i świnek (te ostanie również w tym roku były punktowane).

Wielu wędkarzy przekonało się również o sile żyjących w Dunajcu ryb i uciągu wody, niestety przegrywając walkę z okazami z powodu zbyt delikatnych zestawów…

Dominującą metodą połowu była nimfa i streamer, pojedyncze ryby były łowione także na mokrą i suchą muchę.

Ze względu na bardzo dużą ilość łowionych ryb zawody okazały się bardzo wymagające nie tylko pod względem technicznym i taktycznym, ale także fizycznym… ten kto choć raz łowił na Dunajcu może wyobrazić sobie jak bardzo męczące może być pokonanie rwącego nurtu tej rzeki kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu 3 godzinnej tury  (najlepszy wynik tury podczas pojedynczej tury tych zawodów – 29 ryb na sektorze C – OS Dunajec dolny)

Po 3 turach w  klasyfikacji indywidualnej seniorów zwyciężył Adam Wnękowicz (WKS Dunajec  CADDIS) przed Dariuszem Ordzowiałym (GKWS Neptun) i Andrzejem Łukaszczykiem (WKS Dunajec Zakopane I ). W klasyfikacji drużynowej sukces odniosła drużyna GKWS Neptun broniąc tytuł z zeszłego roku, tuż przed drużyną Krosno I i drużyną z Myślenic. Wśród juniorów zwyciężył Szymon Konieczny (Okręg PZW Krosno), przed Arturem Podstawką (Okręg PZW Lublin)  i Kamilem Dereniem (Okręg PZW Opole).

 

 

Pobierz katalog w formacie pdf