• foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
 • foto
Mistrzostwa Świata Słowenia 2015

            62 Mistrzostwa Świata seniorów w wędkarstwie spławikowym odbyły się w miejscowości Radece na rzece Sawa w dniach 7-13 września. Łowisko od kilku lat gości międzynarodowe zawody. W ostatnich latach na tym łowisku odbyły się mistrzostwa świata juniorów, kobiet, mistrzostwa Europy oraz klubowe mistrzostwa świata. Na tegorocznych mistrzostwach do walki o medale stanęło 37 drużyn. Polskę reprezentowali: Maciej Cesarz, Kamil Dzikiewicz, Wojciech Kamiński, Grzegorz Mazurczak, Adam Niemiec, Wiktor Walczak. Trenerem był Andrzej Borkowski, a kierownikiem drużyny Sławomir Pszczoła. Znaczącym wsparciem dla reprezentacji byli również Andrzej Walczak i Ryszard Dzikiewicz, którzy czuwali głównie nad kondycją naszych przynęt. Od czwartku do drużyny dołączyli: Kamil Lorenc, Krzysztof Turek, Wojciech Wysocki. Chłopaki pomagali przy przygotowaniu sprzętu i zanęt. Nad wodą obserwowali sektory i zbierali ważne informacje z przebiegu treningów oraz przekazywali na zawodach cenne spostrzeżenia. Dwa sektory A i B zlokalizowane były w sąsiedniej miejscowości Sevnica oddalonej o 3 km od pozostałych sektorów. Uciąg wody był niewielki. Na 13m wędce używaliśmy zestawów od 1,5-3g. Sektory w Sevnicy zdominowały drobne ryby ukleje i certy, które opłacało się łowić na baty od 3,5 m do 5 m. Ukleje ważyły średnio 8 g. Sztuka polegała na tym, aby podawać dość ciężką zanętę z gliną z jokersem na dno i odławiać głównie niewielkie certy, które ważyły średnio ponad 20 g. Alternatywą dla takiej taktyki było łowienie bolonką lub odległościówką ze sliderem na dystansie 25-35m. Na tej odległości głębokość łowiska dochodziła do 7,5m, gdzie można było złowić głównie karasie średnio 800g i  leszcze od 1,5kg. Głównym utrudnieniem łowienia wędką z kołowrotkiem były bardzo liczne zaczepy (zatopione drzewa) na dnie, które utrudniały a na niektórych stanowiskach uniemożliwiały łowienie. Dlatego większość ekip decydowała się na taktykę odławiania drobnych ryb. Nieliczne reprezentacje wiedziały o możliwości łowienia cert z dna, co dawało nam przewagę w postaci większej wagi przy mniejszej liczbie ryb. Kilka drużyn podjęło ryzyko wędkowania na dystansie, m.in. reprezentacja Rosji, która w sektorach A i B w 2 turze zajęła miejsca poza dziesiątką.

Nasza taktyka polegała na łowieniu uklei i cert z dna na wędki 4-4,5m ciężkim zestawem uklejowym na pojedynczą pinkę lub grubego robaka barwionego na czerwono.

W pozostałych sektorach dominowała metoda długiej wędki, gdzie okresowo opłacało się łowić również ukleje. Na sektorach C,D,E dominowały certy o średniej wadze ok. 200 g, przyłowem były brzany. Najrówniejszy był sektor C, gdzie głębokość łowiska wynosiła ok. 5 m. Na sektorze D głębokość łowiska na 13m od brzegu wynosiła ok. 8,5m. Sektor E był zdecydowanie najbardziej nierówny. Pierwszy podsektor to głębokość od 5-9m, w drugim woda nie przekraczała 4m. W głębszych sektorach używało się spławików 4-10g.

W każdym sektorze był wyraźny spadek dna w stronę środka rzeki. Największy kąt nachylenia występował w sektorze D. Po naszych treningach uzgodniliśmy, że nęcenie powinno być ok. 80cm przed szczytówkę tak aby zapobiec stoczeniu się kul poza długość wędki. Druga ważna sprawa to nęcenie na spławik. Chodziło o to, aby wprowadzać zestaw w kule, gdyż tylko centralnie w kulach następowały brania. Na treningach ryby bardzo dobrze reagowały na dużą ilość białych robaków. Jednak im bliżej zawodów tym wyraźniej było widać po naszych wynikach, że donęcanie ochotką przynosi lepsze efekty. Na zawody w sektorach C,D,E przygotowaliśmy ciężką gruntową zanętę z gliną dociążonej żwirem i nieco przyciemnionej. Dodatkowo żwir z klejonymi białymi robakami oraz uklejowa zanęta. Na sektory A,B przygotowaliśmy zanętę kanałową wymieszaną z gliną bez żwiru i znacznie więcej uklejowej zanęty.

W sektorach C,D,E rozpoczęliśmy zawody od 13m wędek. Podając na I nęcenie 5l mieszanki z kasterem, ochotką oraz dodatkowo 3 kubki białych robaków sklejonych ze żwirem. Przez pierwsze 2h ryby brały dość intensywnie, natomiast były strefy gdzie w 3,4 godzinie brania cert ograniczały się na tyle, że lepszy wynik dla drużyny budowało się na uklejach, które w tych sektorach były średnio po 12g.

W sektorach A i B mimo przygotowanych bolonek do łowienia koncentrowaliśmy się na łowieniu uklei i cert i tylko tymi rybami budowaliśmy wynik. Zarówno na treningach jak i na zawodach w Sevnicy 13 m laska nie odgrywała większej roli w budowaniu wyniku.

We wszystkich sektorach bardzo ważne było regularne i precyzyjne donęcanie. W sektorze A,B nęciliśmy mieszanką z jokerem i śladową ilością pinki na bata. W sektorach C,D,E donęcaliśmy mieszanką lub gliną z dodatkiem ochotki, jockersa i kasterów. Białe klejone robaki podawaliśmy rzadko z kubka.

Po pierwszej turze prowadzili Włosi z 12 pkt, Polska była w gronie 3 krajów z 19 pkt co stawiało nas w doskonałej sytuacji z szansami na medale. Nasze wyniki były bardzo równe: Wiktor (A) -3m, Wojtek (B) – 4m, Grzegorz (C) – 4m, Adam (D) – 2m, Maciej (E) – 6m. Na drugą turę za Maćka wszedł Kamil Dzikiewicz. Wojtek z Wiktorem zamienili się sektorami, pozostali zostali w tych samych. Adam w trakcie gruntowania w II turze urwał kilka gruntomierzy i zestaw wiedział że stanowisko jest trudne. Skrócił się o dopałkę bliżej brzegu, aby ominąć dno z zaczepami. Mimo to ryb było mniej niż u sąsiadów. Ukleje były trudne do złowienia z uwagi na cień od drzewa, który skutecznie ograniczał ilość uklei w łowisku. Skończyło się na 11 miejscu. Kamil wylosował w głębszej strefie sektora E, gdzie wyniki były bardzo zbliżone. Niestety kilka cert spiętych podczas holu zdecydowało o 8 miejscu. Pozostali zawodnicy utrzymali czołowe lokaty: Wojtek (A) – 4m, Wiktor (B) – 3m, Grzegorz (C) – 3m. Wiedzieliśmy, że przegraliśmy z Włochami i Węgrami, którzy nie mieli większej wpadki. Pokonaliśmy natomiast Czechów, Hiszpanów i już witaliśmy się z gąską…kiedy dotarła do nas informacja, że drużyna angielska zrobiła rewelacyjny wynik 13,5pkt i awansowała z 7 miejsca na 3 lokatę wyprzedając naszą reprezentację o 1,5pkt.

Pozostał niedosyt, ale jednocześnie kolejny rok z rzędu plasujemy się w ścisłej czołówce światowej. W 5-cio letniej światowej liście rankingowej Polska jest od 2 lat na pierwszym miejscu. Warte podkreślenia jest to, że Adam Niemiec i Wiktor Walczak w indywidualnym światowym rankingu najlepszych 6 tur w ostatnich 5 latach zajmują odpowiednio 2 i 3 miejsce.

Nasza reprezentacja z pewnością ma potencjał do zdobywania medali. Dobra współpraca całej reprezentacji owocuje wynikami na wysokim światowym poziomie. W imieniu reprezentacji kierujemy podziękowania dla Andrzeja Walczaka i Ryszarda Dzikiewicza za pomoc w przygotowywaniu przynęt. Podziękowania za wsparcie i pomoc w trakcie zawodów dla Kamila Lorenca, Krzysztofa Turka, Wojciecha Wysockiego. Wysokiej jakości przynęty reprezentacji Polski dostarczyła firma „Karaś” Edmunda Rzempołucha i Alojzego Wieczorka z Sosnowca. Ryszard Dzikiewicz udostępnił nieodpłatnie samochód na potrzeby kadry. Sponsorem głównym reprezentacji Polski jest firma Traper. Traper wyposaża całą drużynę kompleksowo w sprzęt i akcesoria wędkarskie (wędki, kosze i inne akcesoria) oraz dostarcza wysokiej jakości zanęty i dodatki wędkarskie.

 

SEKTOR A, B (SEVNICA)

ZANĘTA (Kolor czekoladowy)

Gold Series Active - 3 kg

PRZYNĘTY

Jokers - 0,75 l

Ochotka - 0,25 l

Gnojak - 0,25 l

Pinka - 0,5 l

Caster - 0,5 l

GlLINA

Glina wiążąca - 8 kg

ZANĘTA UKLEJOWA

Gold Series Explosive - 1 kg

Gold Series Grand Prix - 0,5 kg

 

 

SEKTOR C, D, E  (RADACE)

ZANĘTA (Kolor czekoladowy)

Gold Series Champion - 2 kg

Gold Series Concours - 2 kg

Dodatek Pastancino - 0,4 kg

Atraktor zapachowy Big fish - 0,25 kg

Konopie gotowane - 0,5 l

Kukurydza konserwowa - 0,25 l

PRZYNĘTY

Ochotka - 0,5 l

Caster - 0,5 l

Biały robak - 0,75 l

Pinka - 0,25 l

Jokers - 0,25 l

Biały robak kolorowy - 0,25 l

GlLINA

Glina rzeczna - 5 kg

Żwir do klejenia robaków - 1 l

ZANĘTA UKLEJOWA

Gold Series Explosive - 1 kg

Gold Series Grand Prix - 0,5 kg

Pliki do pobrania

Wyniki I Wyniki II
Pobierz katalog w formacie pdf